Clubul de Dans Sportiv MIHAI PETRE, numit si Academia de Dans a fost înființat în 2002, iar in scurt timp a reușit să devină unul dintre cele mai importante cluburi de dans sportiv din România.

Inca de la inceput clubul a fost condus de Mihai si Elwira Petre, castigatori a 14 titluri de Campioni Nationali, prima pereche de dansatori profesioniști din România clasata în top 50 World Ranking List si  finalisti de Cupă Europeana.

Impreuna cu o echipa de instructori foarte bine pregatiti, prin activitatea lor ca antrenori, Mihai si Elwira au format în cadrul clubului, noi si noi perechi de dansatori care au obținut rezultate remarcabile pe plan național și internațional.

Clubul a organizat multe ediții ale concursului Național de dans sportiv “Romanian Open”, o competiție de referință a Federatiei Romane de Dans Sportiv.